Niekur nedingęs dantų ėduonis. Kaip jis atsiranda?

paveikslelis

Dantų kariesas arba ėduonis yra labiausiai paplitusi dantų liga pasaulyje, su kuria susiduria daugiau nei devyniasdešimt procentų žmonių. Taip yra todėl, jog kariesui atsirasti nereikia jokių ypatingų aplinkybių – jį sukelia blogi mitybos įpročiai ir paprasčiausios dantų higienos trūkumas. Kauno implantologijos klinikos gydytojai odontologai dar kartą primena, kaip nuo ėduonies apsaugoti savo dantis.

Taigi, kaip atsiranda dantų kariesas?

Po kiekvieno valgymo ant mūsų dantų susidaro apnašų plėvelė, kurioje gausu bakterijų. Šios bakterijos tirpdo kietuosius dantų audinius ir ilgainiui ant dantų vystosi ėduonis, kuris skverbiasi į vis gilesnius dantų sluoksnius.

Paprastai pirminėje karieso stadijoje, kai ant dantų atsiranda kariozinė dėmė, dantys nėra gydomi – tinkamai juos prižiūrint, gilesnis ėduonies formavimasis gali būti atitolintas ilgam laikui. Tačiau, kai kariozinė dėmė tampa kariesu, jį tenka išvalyti gręžiant, o atsiradusią ertmę plombuoti. Jei ėduonis būna stipriai pažeidęs danties audinius ir danties išsaugoti nepavyksta, jį galima atstatyti tik implantacijos pagalba. Laiku negydomas kariesas taip pat gali sukelti įvairias burnos ertmės ligas, tokias kaip pulpitas ar periodontitas, kas irgi gali lemti dantų netekimą. Karieso atsiradimą ypač skatina daug angliavandenių turinčio maisto, saldžių gėrimų, alkoholio vartojimas, o geriausia karieso profilaktika – dantų pasta su fluoru bei nuolatinė kruopšti dantų priežiūra.

Dantų karieso tikimybė bus gerokai mažesnė, jei laikysitės kelių pagrindinių taisyklių:

  • valykite dantis bent porą kartų per dieną (ryte ir vakare);
  • kas 4-6 savaites dantų šepetėlį pakeiskite nauju;
  • bent kartą per dieną naudokite tarpdančių siūlą;
  • naudokite burnos skalavimo skystį;
  • venkite maisto produktų, kurių sudėtyje yra daug cukraus, krakmolo ir angliavandenių;
  • venkite dažno užkandžiavimo, nes jis lemia ilgalaikį burnos pH sumažėjimą, todėl susidaro palankios sąlygos karieso formavimuisi;
  • venkite saldžių gėrimų;
  • venkite žalingų įpročių;
  • bent kartą per pusmetį atlikite profesionalią burnos higieną;
  • bent kartą per pusmetį apsilankykite odontologijos klinikoje, kur bus įvertinta Jūsų dantų būklė.
paveikslelis

Kauno implantologijos klinikos specialistai primena, kad jeigu karieso visgi nepavyko išvengti, pastebėjus pirmuosius jo simptomus – patamsėjusią dantų spalvą, emalio trupėjimą, skausmą ar jautrumą kaklelio srityje, reikėtų nedelsti ir apsilankyti pas gydytoją odontologą. Jeigu dantų ėduonis nėra įsisenėjęs, jo gydymas nesudėtingas, neskausmingas ir leidžia pasiekti ilgalaikius rezultatus. Savalaikis karieso gydymas taip pat padeda užkirsti kelią rimtesnėms odontologinėms problemoms.

Rekomenduojami gydytojai

jonaitis

Andrius Jonaitis

Gydytojas odontologas

jonaitis

Juozas Jonaitis

Doc. dr., gydytojas odontologas ortopedas, klinikos direktorius

Registracija Kontaktai
Kontaktai